رایحه همچون آهنگی است که شما را با خود همراه می کند.حال اگر این رایحه همراه با مزه ای خوش باشد همه ما عاشقش خواهیم شد. گلاب تعریف کامل و واضح این شرایط است. کافی است در ظرف آن را باز کنید تا رایحه آن همچون آهنگ ملایم با ذهنتان بازی کند و هنگامی که آن را می چشید همچون اوج یک ارکستر متحیر قدرت آن شوید. گلاب یکی دیگر از محصولات دلنشین و دوست داشتنی ایران است. شاید برایتان عجیب باشد که بسیاری از طراحان عطر برای تهیه گلاب اصل به ایران سفر می کنند تا گلاب را شخصاً و با کیفیت بالا تهیه کنند.گلاب در طی فرایندی که توسط ایرانیان ابداع شده است از گل محمدی که گونه ای از گل رز است به دست می آید. با اوریج ایران همراه باشید تا کمی درباره گلاب بدانیم:

گلاب طلایی خوش بو!

گلاب را می توان یکی دیگر از معجزات تمدن دیرینه ایران دانست که با رایحه ای فوق العاده همه را دیوانه خود می کند. اين مايع همان اسانس رز (گل ‌محمدي) است كه تا  به امروز 200 نوع از آن شناسايي شده است، اما تنها دسته محدودي از آن را در تهيه گلاب مورد استفاده قرار مي‌دهند. اين گل بهاري از اواسط ارديبهشت تا اواخر خرداد رويش دارد و از خواص درماني فراواني برخوردار است. در صنایع عطر سازی کاربرد بسیار دارد و همراهی مطمئن برای آشپزان و شیرینی پزان است. در واقع می توانیم گلاب را طلایی خوش بو از قلب ایران بدانیم!

انواع گلاب

 در واقع به صورت کلی می توان سه نوع  اصلی گلاب را برشمرد:

گلاب مایه :  طبق سنت قديم، براي هر 30 كيلوگرم گل، 50 ليتر آب در نظر مي‌گيرند كه گلاب حاصل از اين مقدارنزدیک به 30 ليتر است و به آن «گلاب مايه يا عطري» گويند.

گلاب دو آتشه: از تقطير مجدد گلاب مايه، فرآورده‌اي به دست مي‌آيد كه به آن «گلاب دو آتشه» يا استاندارد گفته مي‌شود. اين نوع مرغوب‌تري از گلاب است كه مزه و بوي آن بسيار تلخ‌تر از گلاب مايه است ولي به دليل آن‌كه آب به كار رفته در آن بيشتر تبخير شده و گلاب حاصله غليظ‌تر است بيشترين اثر درماني را دارد لذا تهيه اين گلاب براي مصارف خانگي و درماني مناسب است.

گلاب خالص : از تقطير مجدد گلاب دو آتشه، گلاب دوآتشه غليظ‌تري به دست مي‌‌آيد كه بسيار معطر است و در حقيقت آن را «گلاب ناب و خالص» مي‌نامند كه كمتر در بازار عرضه مي‌شود.

گاهي نيز از گل‌هايي كه به صورت تفاله درآمده‌اند به همراه كمي گل تازه براي توليد مجدد گلاب استفاده مي‌شود كه گلاب به دست آمده را «پساب» گويند كه كيفيت بسيار نازلي دارد و طبيعتا اثرگذاري ضعيفي داشته و در اصل خاصيت درماني ندارد.

گلاب و مواردی که بهتر است بدانیم

از آنجا كه گلاب در اثر ماندگاري زياد اثر خود را از دست مي‌دهد نبايد آن را بيش از یک سال نگه داشت.

گلاب را بايد در يخچال و ظروف شيشه‌اي رنگي نگهداري كنيد و اين را بدانيد كه اسانس گلاب نسبت به مواد تشكيل‌دهنده ظروف پلاستيكي واكنش نشان داده و كيفيت خود را از دست مي‌دهد. لذا از نگهداري آن در اين نوع ظروف اجتناب كنيد.

محيط و تمامي وسايلي كه براي توليد گلاب به كار مي‌روند بايد استريل باشد. زيرا در غير اين صورت، قارچ و كپك مي‌تواند در آن رشد كرده و به اين ترتيب موجب كدورت گلاب و تجزيه مواد موثره آن شود كه به اين ترتيب نه‌ تنها اثر درماني نخواهد داشت، بلكه عوارض جانبي نيز دارد لذا ‌هنگام خريد گلاب به شفافيت آن توجه كنيد

توجه داشته باشيد با مصرف گلاب در بالاي مايع آن هوا جمع خواهد شد كه اكسيژن آن مي‌تواند موجب اكسيد‌ شدن اسانس گلاب شود كه با وجود آن‌كه ضرري براي مصرف‌كننده ندارد، فايده‌اي هم نخواهد داشت.